سرطان ریه" یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر در بیشتر کشورها است :

در سراسر جهان وقوع "سرطان ریه" به میزان ۲۰درصد در سال در حال افزایش است که میزان رشد سریعی برای یک بیماری محسوب می‌شود که‌این بیماری یکی از عوامل مهم مرگ و میر در اغلب کشورهاست.
ابتدا به نظر می‌رسید سرطان ریه بیماری مردان است،اما اکنون زنان به میزان تقریبا برابر مردان به سرطان ریه دچار می‌شوند.
میزان مرگ ناشی از سرطان ریه در زنان بین سال‌های ۱۹۶۲تا ۱۹۹۲به میزان متحیرکننده ۵۵درصد افزایش یافت که این افزایش نتیجه مستقیم افزایش در سیگارکشیدن زنان و حساسیت بیشتر آنها به تاثیرات سرطان زایی تنباکو و سایر عوامل سرطان زا است.

 

 طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در سراسر جهان در هر دقیقه سه نفر به دلیل سرطان ریه می‌میرند،صدها هزار نفر از مردم در روی زمین در حال حاضر سرطان ریه دارند و خیلی‌ها در آینده دچار خواهند شد .
سرطان ریه از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان مشکل عمده‌ای که جهان در قرن جاری با آن مواجه است ،شناخته شده است.
بیشتر محققان سرطان ریه نیز بر این عقیده هستند که بیشتر سرطان‌های ریه   ۱۰یا ۲۰سال یا مدت زمان بیشتری طول می‌کشد که به اندازه‌ای پیشرفت کنند تا به وسیله تکنولوژی‌هایی که امروزه در دسترس است قابل تشخیص باشند.
سرطان ریه توانایی سرایت به طور سریع به بخش‌های دیگر بدن دارد،به این دلیل که در یک ارگان حیاتی شروع می‌شود که از میان آن ،خون تمام بدن جریان دارد.وقتی تومور به اندازه قطعی خود رسید ممکن است از این به بعد سریعا رشد کند.
ریه‌ها مملو از رگ‌های خونی هستند و راه مناسبی برای حرکت سلول‌های سرطان ریه به دیگر قسمت‌های بدن هستند.
بیشتر سلول‌های سرطانی که وارد جریان خون می‌شوند می‌میرند اما بعضی هم زنده می‌مانند و رشد می‌کنند و به سرطان "متاستاتیک" تبدیل می شوند.
ریه‌ها همچنین مملو از رگ‌های لنفاوی هستند.سیستم رگ‌های لنفاوی شبیه سیستم رگ‌های خونی هستند.وظیفه سیستم لنفاوی این است که مایع تمیزی را که "لنف" نامیده می‌شود از بافت‌های بدن جدا کند و آن را دوباره وارد گردش خون کند.
در طول رگ‌های لنفاوی ،گره‌های لنفاوی قرار دارند که میکروب‌ها و سایر مهاجمان خارجی ،از جمله سلول‌های سرطانی ،را فیلتر می‌کنند.سلول های گیر افتاده می‌توانند در گره‌های لنفاوی چند برابر و باعث برجستگی آنها می‌شوند.
یک غده لنفاوی ناحیه گردن که بزرگ شده است ،می تواند نشانه سرطان ریه باشد.بعضی از سلول‌های سرطان از گره‌های لنفاوی خارج می‌شوند و به سایر نقاط بدن می‌روند،جایی در آن نقطه قرار می‌گیرند و رشد می‌کنند.
میزان گسترش سرطان از طریق فرایندی که Stagingنامیده می‌شود مشخص می شود.عنصر کلیدی دراین فرایند ،این است که خصوصیات تومورها را در ریه‌ها مشخص و ارزیابی می‌کند که آیا سرطان در ریه متمرکز شده و آیا به غده‌های لنفاوی اطراف و به نقاط دیگر بدن سرایت کرده است.
سرطان اغلب در ریه در یک نقطه منفردی گسترش پیدا می‌کند،اما بدون توجه به اینکه از کجا شروع شده است اگر غدد لنفاوی درگیر باشند ،ممکن است به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کند.

 

 نام و نام خانوادگی :
 آدرس ایمیل:
 موضوع پیام:
 نظر شما در مورد محتوي مطلب:

 

 

فرم تماس از پارس تولز                                                                   


   با ذكر ماخذ بلامانع مي باشد www.smokefree.ir  استفاده از مطالب سايت

 

 

صفحه اصلي

عوارض استعمال دخانيات

اخبار و تازه ها

مشاوره ترك دخانيات

قوانين مرتبط با دخانيات

آلبوم تصاوير


www.irLearn.com

    

 

سایت های مرتبط

وزارت بهداشت

سازمان بهداشت جهاني

تسبیح بسیار زیبا از سنگ شفا دهنده عقیق قرمز 2